SICK S30B-3011BA säkerhetslaserscanner
Egenskaper
Utförande: Sensor utan systemkontakt
Användningsområde: Inomhus
Skyddsfältets räckvidd: 3 m
Varningsfältets räckvidd: 8 m (vid 15 % reflektion)
Avståndsmätningsområde: 30 m
Typ av fältuppsättning: Trippelfältsuppsättningar
Antal fältsatser: 1
Antal fält: 3
Antal övervakningsfall: 1
Scanvinkel: 270°
Upplösning (konfigurerbar): 30 mm, 40 mm, 50 mm, 70 mm, 150 mm
Vinkelupplösning: 0,5°
Responstid: 80 ms
Skyddsfältsmarginal: 100 mm
Antal multipla utvärderingar: 2 ... 16, konfigurerbar
Fördröjning för automatisk återställning: 2 s ... 60 s, konfigurerbar
Säkerhetstekniska egenskaper
Typ: Typ 3 (IEC 61496)
SIL-nivå: SIL2 (IEC 61508)
Kategori: Kategori 3 (EN ISO 13849)
Performance Level: PL d (EN ISO 13849)
PFHD (medel sannolikhet för farligt fel/timme): 8,0 x 10-8
TM (användningstid): 20 år (EN ISO 13849)
Funktioner
Återstartspärr: ✔
Reläövervakning (EDM): ✔
Multipel utvärdering: ✔
Kontur som referens: ✔
Integrerat konfigurationsminne: ✔
Mätdatautgång: Via RS-422
Säker kommunikation mellan SICK-enheter via EFI: ✔
Anslutningstyp
Anslutningstyp: Systemkontakt med eller utan anslutningskabel
Universal I/O: 5
Ingångar:
Reläövervakning (EDM): 1
Gsdpfx Aopudtloafjbl
Återställning/Återstart: 1
Stand-by: 1
Utgångar:
OSSD-par: 1
Signalutgångar: 3
Typ av konfiguration: PC med CDS (konfigurations- och diagnosmjukvara)
Konfigurations- och diagnosgränssnitt: RS-232
Överföringshastighet: 38,4 kBaud
Datagränssnitt: RS-422
Överföringshastighet: ≤ 500 kBaud
Säker SICK-enhetskommunikation via EFI: ≤ 500 kBaud
Kabellängd: ≤ 50 m
Ledartvärsnitt: 0,22 mm²
Skyddsklass: III (EN 50178), EN 60950
Driftspänning Uv: 24 V DC (16,8 V DC ... 30 V DC)
Strömförbrukning: ≤ 0,33 A (utan last), ≤ 1,7 A (max utgångslast)
Utgångar:
Säkerhetsutgångar (OSSD): 2 x 250 mA
Signalutgångar: 3 x 100 mA
Skick: Ny, från lagerrensning (utan originalförpackning)
Tillverkningsår: 2022
Finansiering via vår bank är möjlig.
Besök komplett-konzept.leasingo.de
Fler scanners – nya och begagnade – hittar du i vår butik!
Internationella fraktkostnader på begäran!
Annonsen har översatts automatiskt. Översättningsfel kan förekomma.
Egenskaper
Användningsområde: Inomhus
Skyddsfältets räckvidd: 3 m
Avståndsmätningsområde: 30 m
Antal fältsatser: 1
Antal fält: 3
Antal övervakningsfall: 1
Scanvinkel: 270°
Vinkelupplösning: 0,5°
Responstid: 80 ms
Skyddsfältsmarginal: 100 mm
Säkerhetstekniska egenskaper
Typ: Typ 3 (IEC 61496)
SIL-nivå: SIL2 (IEC 61508)
Funktioner
Återstartspärr: ✔
Reläövervakning (EDM): ✔
Multipel utvärdering: ✔
Kontur som referens: ✔
Mätdatautgång: Via RS-422
Anslutningstyp
Universal I/O: 5
Ingångar:
Reläövervakning (EDM): 1
Gsdpfx Aopudtloafjbl
Återställning/Återstart: 1
Stand-by: 1
OSSD-par: 1
Signalutgångar: 3
Datagränssnitt: RS-422
Kabellängd: ≤ 50 m
Ledartvärsnitt: 0,22 mm²
Signalutgångar: 3 x 100 mA