Signracer SR2512-100
Fast pris plus moms
Tillverkningsår
2018
Skick
Begagnad (helt fungerande)
Plats
Gelsenkirchen Tyskland
Digital tryckmaskin Signracer SR2512-100
more Images
YouTube video
Signracer SR2512-100
Signracer SR2512-100
Signracer SR2512-100
Signracer SR2512-100
Signracer SR2512-100
Uppgifter om maskinen
Maskinbeteckning:
Digital tryckmaskin
Tillverkare:
Signracer
Modell:
SR2512-100
Maskinnummer:
SR2512-100-228
Tillverkningsår:
2018
Skick:
helrenoverad (begagnad)
Funktionalitet:
helt fungerande
Drifttimmar:
6 590 h
Pris och plats
Fast pris plus moms
Plats:
Am Dahlbusch 23, 45884 Gelsenkirchen, Deutschland Tyskland
Ringa
Tekniska detaljer
Antal bläckpatroner:
5
Färgkanaler:
5
Antal skrivhuvuden:
3
Upplösning (max.):
1 200 DPI (punkter per tum)
Pappersvikt (min.):
80 g/m²
Max. pappersvikt:
2 000 g/m²
Pappersbredd (min.):
100 mm
Pappersbredd (max.):
2 500 mm
Pappershöjd (min.):
1 mm
Papperhöjd (max.):
100 mm
Total längd:
2 100 mm
Total bredd:
4 700 mm
Total höjd:
2 100 mm
Platskrav längd:
3 000 mm
Krävd bredd:
6 000 mm
Höjdkrav:
2 000 mm
År för senaste översyn:
Typ av ingående ström:
trefas
Ingångsström:
32 A
Inspänning:
380 V
Referensnummer:
SR2512R
Uppdatering:
senast den 27.01.2026
Beskrivning
SignRacer UV-digitaltrycksystem – SR2512 flatbäddsdigitaltryckare, UV-härdande bläck.
Kraftfull produktionsmaskin för tryck på olika material med UV-härdande bläck.
Gjdpfx Aeyc Nt Rjafebl
Tekniska data:
- 3 Ricoh GEN-5 skrivhuvuden
- Utskriftsupplösning upp till 1200x1200 dpi
- Bläckkonfiguration CMWK-WW
- 2 LED-lampor med upp till 8 W torkkapacitet
- Lamporna är steglöst inställbara i intensitet
- Utskriftsyta ca 2500 x 1200 mm
- Max materialtjocklek 100 mm
- Automatisk mätning av materialtjocklek
- Manuell tjockleksinställning är möjlig
- Vakuumsystem med 4 zoner
- Bläcksystem med 1-litersflaskor
- Inget chip krävs för igenkänning (öppet system)
- Anslutning: 32A, 380V
- Mått ca: 4930 x 2190 x 1320 mm (utan monitorarm)