Behringer HBP 263 A – Kraftig Helautomatisk Bandsåg (Årsmodell 2007)
Till salu: En högkvalitativ, tyskbyggd Behringer automatbandsåg i utmärkt skick.
Sågen är i toppskick och utrustad med premiumalternativ.
Välkommen att boka visning!
Viktiga egenskaper & utrustning:
- Automatisk start med laser: Förkortar ställtiden avsevärt (se video vid 0:55).
- Automatisk tryckreglering: Kan automatiskt sänka matningstrycket för optimal kapning.
- Spåntransportör: Håller arbetsytan ren på ett effektivt sätt.
- Sågbladsborste: Förlänger klingans livslängd och förbättrar snittkvalitet.
- Säkerhetsfunktioner: Fullt skydd mot t.ex. bladstopp och brott.
Underhållshistorik:
Sågen har fått en omfattande översyn inklusive test och kalibrering. Nyligen servat:
- Styrpanel och elsystem
- Bladstyrning
Alla oljor är bytta (växellådan fylls med Shell helsyntetisk olja = utökade serviceintervall).
Alla filter är utbytta.
Tekniska specifikationer:
Gedjyv Arnopfx Akcoit
Kapacitet 90° (Rund / Fyrkant) 260 mm / 260 x 260 mm
Kapacitet 90° (Platt) 300 x 260 mm
Såghastighet (Steglös) 20 – 120 m/min
Sågbladets mått 4 640 x 34 x 1,10 mm
Sågmotorns effekt 3,00 kW
Total effektbehov 8,00 kW
Minsta kaplängd / diameter 10 mm / 15 mm
Vikt ca 2 000 kg
Mått (L x B x H) ca 2,60 x 1,60 x 1,90 m
Annonsen har översatts automatiskt. Översättningsfel kan förekomma.
Välkommen att boka visning!
Underhållshistorik:
- Styrpanel och elsystem
- Bladstyrning
Alla filter är utbytta.
Tekniska specifikationer:
Gedjyv Arnopfx Akcoit
Sågmotorns effekt 3,00 kW
Total effektbehov 8,00 kW
Vikt ca 2 000 kg
Leverantör
Observera: Registrera dig gratis eller logga in, för att få tillgång till all information.
Registrerad sedan: 2024
84 Annonser online
Skicka förfrågan
Telefon & Fax
+358 44 5... annonser
Dessa annonser kan också vara av intresse för dig.
Småannons
Rödermark
1 289 km
Tvåpelars horisontell bandsågsautomat
BEHRINGERHBP 263 A
BEHRINGERHBP 263 A
Småannons
Ahaus
1 147 km
Bandsåg
BEHRINGER - VollautomatHBP 220 A