INDEX B60
Skick
Begagnad
Plats
Tyskland Tyskland
Automatisk revolversvarv INDEX B60
more Images
INDEX B60
INDEX B60
INDEX B60
INDEX B60
Uppgifter om maskinen
Maskinbeteckning:
Automatisk revolversvarv
Tillverkare:
INDEX
Modell:
B60
Skick:
begagnad
Pris och plats
Plats:
, Tyskland Tyskland
Beskrivning
Tekniska detaljer:
Spindelgenomgång: 60 mm
Svarvlängd: 45 mm
Svarvdiameter: max. 56 mm
Borrdjup: max. 70 mm
Varvtal: 48 - 1500 (spindel) varv/min
Gängning: varvtal: 24 - 750 varv/min
Revolverhuvud - antal stationer: 8
Total effektförbrukning: 5,5 kW
Maskinvikt ca: 2,4 t
Platsbehov ca: L:2,1x1,0x1,8 m
Kurvstyrd svarvautomat enligt mall.
Arbetsstycket spänns med spännhylsa.
Revolverhuvud: Skivrevolver Hahn&Tessky Esslingen, verktygsväg 80 mm, justering 36 mm, avstånd spännhylsa/revolverhuvud min./max.: 72/188 mm
2 st längssupport, arbetsväg 45 mm
2 st avstickssupport, arbetsväg ca 40 mm