Full 5-axlig kapacitet finns för båda frässpindlarna.
z-axlarna är integrerade i svarvspindelstockarna.
x2-axeln finns i motspindelns spindelstock.
Frässpindel 1 har x/y/b-axlar i huvudet.
Frässpindel 2 har y/b-axlar i huvudet
Varje frässpindel har en komplett B-(sving)axel med 230°
Maskinen är utrustad med en kortstångladdare från IRCO samt en delupptagare.
Delar som tas ut får ha följande maxmått:
Diameter 65 mm
Längd 120 mm
Vikt 5 kg
Reststyckslängd 200 mm
Alla linjära axlar är utrustade med glaslinjaler.
Kylvätsketillförsel via huvud- och motspindel samt genom motspindeln.
Verktygsbrottskontroll från borrdiameter 1 mm
Alla befintliga verktygshållare medföljer maskinen.
Den är i utmärkt skick!
Annonsen har översatts automatiskt. Översättningsfel kan förekomma.
Svarvdiameter: 65 mm
Svarvlängd: 120 mm
Styrsystem: Index C200-4D SL
z-axel huvudspindel rörelse: 390 mm
z-axel motspindel rörelse: 390 mm
x-axel motspindel rörelse: 600 mm
y1-axel rörelse: ± 80 mm
y2-axel rörelse: ± 80 mm
x-axlar snabbmatning: 45 m/min
y-axlar snabbmatning: 15 m/min
z-axlar snabbmatning: 45 m/min
Spindel 1 varvtal: 5000 varv/min
Spindel 1 effekt: 35,5/27,5 kW
Spindel 1 vridmoment: 170 /125 Nm
Spindel 2 varvtal: 5000 varv/min
Spindel 2 effekt: 35,5/27,5 kW
Spindel 2 vridmoment: 170/125 Nm
c-axel: 0,00014°
Stångdiameter: 65 mm
Spindelnos: AD 140
Spindelgenomgång: 85 mm
Frässpindel 1 varvtal: 18000 varv/min
Frässpindel 1 effekt: 11 kW
Frässpindel 1 vridmoment: 19 Nm
Frässpindel 2 varvtal: 18000 varv/min
Frässpindel 2 effekt: 11 kW
Frässpindel 2 vridmoment: 19 Nm
B-axel svängvinkel: 230°
B-axel vridmoment: 440 Nm
B-axel vinkelupplösning: 0,001°
Verktygsmagasin frässpindel 1 & 2: 80 HSK A40
Frässpindel 2 magasin för statiska verktyg: 6 x VDI 25
Intern kylvätsketillförsel: Knoll 80 bar / Ecofluid
Maskinvikt ca: 16,3 ton
Utrymmesbehov ca: 3,73x2,92x2,58 m
Utrustning:
Spåntransportör
Spindel 1 kraftchuck SMW HFKN 165-46 mm
Spindel 2 kraftchuck SMW HFKN 165-46 mm
Colletchuck huvudspindel Hainbuch Spanntop
Colletchuck motspindel Hainbuch Spanntop
Stångladdare Interface Unimag
delupptagare för huvud- och motspindel
Transportband för delborttransport
Oljedimavskiljare Büchel
Gedjyxpadopfx Aafjbl
Diameter 65 mm
Längd 120 mm
Vikt 5 kg
Reststyckslängd 200 mm