STAR Micronics SR 20 R III
Tillverkningsår
1996
Skick
Begagnad
Plats
Italien Italien
Svarvmaskin av schweizisk typ STAR Micronics SR 20 R III
more Images
STAR Micronics SR 20 R III
STAR Micronics SR 20 R III
STAR Micronics SR 20 R III
STAR Micronics SR 20 R III
STAR Micronics SR 20 R III
STAR Micronics SR 20 R III
STAR Micronics SR 20 R III
STAR Micronics SR 20 R III
STAR Micronics SR 20 R III
STAR Micronics SR 20 R III
Uppgifter om maskinen
Maskinbeteckning:
Svarvmaskin av schweizisk typ
Tillverkare:
STAR Micronics
Modell:
SR 20 R III
Tillverkningsår:
1996
Skick:
färdig att användas (begagnad)
Pris och plats
Plats:
Italy Italien
Referensnummer:
IT-TUR-STA-1996-00001
Uppdatering:
senast den 08.01.2026
Beskrivning
Allmän information
Maskinvikt: 2200 kg
Höjd: 1700 mm
Djup: 1200 mm
Dimensioner
Godpfx Akex D Dwfjcsit
Maskinlängd: 2200 mm
Denna 3-axliga Star SR 20 R III tillverkades 1996. Den har en maximal svarvdiameter på 20 mm, spindelhastigheter upp till 8.000 varv/minut och snabbmatning på 35 m/min. Perfekt för precisionssvarvning, och inkluderar sex fasta verktygsstationer samt fem radiella drivna verktygsstationer. Om du söker högkvalitativa svarvningsmöjligheter, överväg den Star SR 20 R III vi har till salu. Kontakta oss för mer information.